Anasayfa / Köşe Yazıları / Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Nisan 2019 Genelgesi ve Korona Virüs Mücadelesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Nisan 2019 Genelgesi ve Korona Virüs Mücadelesi

ABD Başkanı Trump, 2018 yılında ülkesinde var olan Pandemi Mücadele ekibini gereksiz görerek, dağıtma kararı alıyor.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Dünya Sağlık Örgütü’nün Mart 2019 tarihinde Pandemi uyarısını esas alarak, 12 Nisan 2019 yılında aşağıdaki genelgeyi yayınlıyor.

Buna göre Türkiye’nin; bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı ve birçok ülkenin çaresizliğe mahkum olduğu küresel tehdidi bir yıl öncesinden hesap ederek, önlem almaya başladığı anlaşılıyor.

Bugünün mücadelesindeki başarının gerisinde bu öngörünün ve buna dayalı hazırlığın etkisi büyüktür. Yapılan her türlü olumlu çabaya, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile hakkını teslim etmek zorunda kaldığı mücadele başarısına rağmen bu durumu kabullenmeyenler, zihinlerinin karanlığına tutsak olanlar her zaman olduğu gibi yine şer çabası içindeler.

Korona virüsü üzerinden bile doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef almaya çalışanlar, kinleri, nefretleriyle yoğrulmuş asitli yapılarının yine devredeler. Doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alıp, “asrın lideri” diyerek aklınca alay ettiğini sanan bir köşe yazarının günlerdir yazdıklarıyla, korona virüs ile yarışırcasına toplumu enfekte etme çabası, bu durumun en tipik örneğidir.

Gerçekten açıklı bir durum. Bir o kadar da trajikomik bir durum. Bir insan bu kadar mı asitli olur? Çevresine bu denli mi kötü, negatif düşünceler ve duygular yaymaya çalışır? Yazık gerçekten.

Küresel bir güç olarak, ABD’nin eline yüzüne bulaştırdığı, korona virüs mücadelesinde, ülkesinin başarısına hazmedemeyenlerin, ülkesinin Cumhurbaşkanına duyduğu düşmanlık yüzünden korona virüse yakınlık duyması, ibretlik ve bir o kadar da patolojik bir durumdur.

Bir diğer sorunlu tablo da; CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın kadın kolu toplantısını, tüm önlemlere, bilimin ve bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen yapmış olmasıdır. Devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla seferber olduğu bir durumda tüm bunları hiçe saymak gerçekten vahim bir durumdur.

Hiç kuşkusuz tüm bu olumsuz örnekler dayanışma ruhumuzu, birlikte mücadele etme azmimizi yıldıramaz.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm devlet kurumları seferber olmuş durumda. Bir yıl öncesinde hazırlıklarını yapan bir devlet aklı ve liderliği bugün bu sürecin eşgüdüm içinde en iyi şekilde yönetilmesinde, dünyaya örnek oluyor.

Şimdi de sıra; tıpkı İHA ve SİHA üretimi gibi yerli aşı üretim hamlemizi yapmamızda. Bu konuda da iradenin ortaya konduğunu ve kısa bir süre sonra sonuç alınacağına yürekten inanıyoruz… Korona virüsle yarışırcasına ülkesine, milletine kötülük peşinde olanlara rağmen… 

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …