Anasayfa / Köşe Yazıları / Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan neden kurtulmak istiyorlar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan neden kurtulmak istiyorlar?

Bir süredir Fransa Cumhurbaşkanı Macron çırpınıyor. En önemli derdi Türkiye. Türkiye’yi ve bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alıyor. Yetmiyor İslam’a savaş açmaya kalkıyor. Nedir derdi? Neyi temsil ediyor? Yaşananlar sadece Macron’la mı sınırlıdır? Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan neden rahatsızlık duyuyorlar? Neden Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurtulmak istiyorlar?

Bu soruların cevabı; bugün Batı emperyalizminin içinde bulunduğu iklimde, Fransa’nın da içinde olduğu yeni sömürü düzeninde ve Türkiye’nin verdiği mücadelenin esasında saklıdır.

Her şeyden önce açık olarak görülmelidir ki; yeryüzünde ne emperyalizm, ne sömürü düzeni sonlanmıştır. 21. yüzyılda teknolojinin geldiği en üst seviyeye rağmen doğal kaynaklara duyulan iştah hiç körelmemiştir.

Yapay zeka, endüstri 5.0, dijital ekonomi gibi vurgular ve gelişmelerde bu gerçeği değiştirmiyor. Öyle olsa Tesla’nın mucidi ABD’li Elon Musk ürettiği elektrikli arabaların hammaddesine erişimine engel gördüğü Bolivya yönetimine karşı darbe tertiplemenin içinde yer almazdı. Twitter da bir kullanıcısının ABD hükümetinin kendisinin lityum alabilmesi için Bolivya’da darbe düzenlediğini iddia etmesi üzerine Musk; “kime istiyorsak darbe yaparız” diyerek, herkesi tehdit edebilmiştir.

Sonuçta küresel sömürü düzenini ayakta tutmak isteyenler, nereden, nasıl bir reddiye geleceğini de iyi hesap ediyorlar. Mazlumları, kimin, nasıl etkileyeceğini, zalimlerin nasıl, kimlerden rahatsızlık duyacaklarını da iyi biliyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “dünya beşten büyüktür” dedikçe rahatsızlık duyuyorlar. Türkiye kendi göbeğini kendisi keser, Türkiye Türkiye’den yönetilir, hiç kimsenin telkiniyle, baskısıyla geleceğini başkalarına teslim etmez dedikçe tedirgin oluyorlar. Ekonomide üretimi esas alacağız, ekonomide milli bağımsızlık mücadelesinde muzaffer olacağız dedikçe telaşa kapılıyorlar. Terör örgütlerine karşı amansız mücadelemiz tavizsiz sürecek, Mavi Vatan stratejimizden en ufak geri adım atmayacağız, denizlerimizin doğal kaynaklarına sahip çıkacağız dedikçe huzursuzlukları katmerleniyor. Emperyalizmin silah pazarı olmayacağız. Savunma sanayiinde yerli, milli üretimde ilerleyişimizi kararlılıkla sürdüreceğiz ve milli teknoloji hamlemizden asla geri atmadan, her alana yayacağız dedikçe saldırganlıkları artıyor.

Tüm bunların sebebinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu biliyor ve ona saldırıyorlar. Tedirginlikleri; bağımsız Türkiye kimliğinin giderek, küresel sömürü düzenini sarsma ihtimali.

Çekindikleri; İslam coğrafyasında kukla rejimlerin, baskıcı yönetimlerin eliyle doğal kaynaklar üzerinde kurdukları egemenliğin sarsılması.

FETÖ gibi İslam ülkelerine yerleştirdikleri casusluk şebekelerinin deşifre olmasının boşluğunu yaşıyorlar. Doğrudan cumhurbaşkanları, devlet başkanları düzeyinde Türkiye’nin iç siyasetine müdahale etmenin gayretindedir.

İslam’ı kontrol etmenin, ondan doğabilecek sömürüye karşı reddiyenin köreltilmesinin çabasındalar. Ya “ılımlı İslam”, ya “radikal İslam” diyerek, her ikisinin de üreticisi olarak, bu kavramlar ve örgütler eliyle İslam’ı kontrol etmeyi hesapladılar. Böylece İslam’ın küresel sömürü düzeninin yıkılmasının ilham kaynağı olmasını engellemenin gayretine giriştiler.

Kontrol edemedikleri İslam; yeryüzünde hakkın, hukukun, adaletin barışın tesisinde ilham olabilecek, kurdukları sömürü düzenine karşı reddiyenin kaynağıdır. İslam; köleliği, sömürüyü, kulun kula kulluğunu reddeder. Kul hakkı esasıyla yeryüzünde sömürü düzeninin reddiyesidir.

Bu yüzden küresel sömürü ve terör baronları için İslam hedeftir. İstedikleri kontrol edemedikleri İslam hedeftir. Bunun için de Türkiye engeldir. Cumhurbaşkanı Erdoğan engeldir. Özellikle 15 Temmuz sonrası verdiği mücadeleyle, ürettikleri, besledikleri FETÖ’nün zedelenmesiyle telaşları büyümüş, korkuları artmıştır.

Ne diyelim… Korkunun ecele faydası yoktur…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …