Anasayfa / Köşe Yazıları / Cumhur geleceğine sahip çıktı

Cumhur geleceğine sahip çıktı

Her seçim sonucu yeni bir siyasi iklime işaret eder. Her şeyden önce yaşanılan seçime yüklenilen anlam ve sonucundan elde edilmek istenen beklentiler üzerinden değerlendirmeler önceliklidir.

Buna göre Cumhur İttifakı’nın arzuladığı en önemli husus, yeni hükümet sisteminin sürekliliğinin kuvvetlenmesiydi. Bunun için %52 oranı işaretlenmişti. Bu hedef başarıldı ve Türkiye genelinde Cumhur İttifakı’nın aldığı oy, halkın nezdinde gerek sistemin sahiplenildiğini gerekse beka mücadelesinin içselleştirdiğini ortaya koymuştur.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde HDP’nin bazı illeri ve önemli ilçeleri kaybetmesi ve genel olarak oy düşüşü yaşaması; hendek terörü sonrası ve küresel sömürü ve terör baronlarının oyunlarına göre pozisyon alanların açığa çıkması sonrası ülkenin birliği ve beraberliği açısından çok kıymetlidir. HDP eş başkanı Sezai Temelli’nin Eruh’ta miting konuşmasında izleyenlere beka meselesi var mı diye sorduğunda var cevabının verilmesi, seçim sonucuna da yansımıştır.

İstanbul’da ise HDP’ye oy verenlerin ideolojik içeriği daha ağırlıklıdır ve bu durum Millet İttifakı’nın adayına nerdeyse kayıpsız yöneldiğini gösteriyor. Bu gerçeğin mutlaka siyasi sonuçları ortaya çıkacaktır. Bunun da en önemli noktası; HDP’yi yönetenlerin ideolojik reflekslerinin CHP’ye yansıyacak olmasıdır. Bu durum yeni dönemde CHP’nin taşımak zorunda kalacağı siyasi yüktür. Seçim süreci boyunca HDP sözcülerinden yansıyan sözde “Kürdistan” gibi bölücü kavramlara tepkisiz kalınması şimdi bir siyasi yük olarak, CHP’nin omuzlarındadır. Kazanmaktan çok, kaybettirmeye dayalı olan ittifaka örtülü olarak katılan HDP’nin seçim sürecinde yaklaşımını, dilini, kavramlarını, ideolojisini irdelemeyen, önemsemeyenlerin şimdi ne yapacaklarını göreceğiz. Zira ertelenen esaslar şimdi önemsenecek ve şimdi fikirler konuşacak.

Bu satırlar yazılırken, İstanbul’un seçim sonucuna ilişkin belirsizlik sürüyordu. Birbirine çok yakın olan sonucu değiştirebilecek itirazlar açığa kavuştuğunda durum netleşecek. Ankara’da da sonuca ilişkin itirazların olacağı belirtiliyor ama aradaki farkın değişmesi ne kadar mümkün olur, bunun da bir an evvel aydınlanması gerekiyor.

Sonuçta bu iki metropolün aynı dönemde AK Parti tarafından kaybedilmesi durumunda bunun psikolojik etkisi önemlidir.

Ancak; gerek Ankara gerekse İstanbul’da ilçe belediye başkanları ve meclis üyelikleri açısından Ak Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın büyük üstünlüğünün de olması, bu etkiyi hafifletecek bir etken olduğunu da belirtmek gerekir.

Sonuçta Türkiye; 2023 hedeflerine odaklanarak, beka mücadelesinin de sergilediği sarsılmaz inancıyla, yeni reformlarıyla, liyakatlı kadrolarıyla, FETÖ mücadelesini kurumsallaştırarak ve hiç kimseyi koruyup, kollamadan kararlıkla sürdürerek, inançla devam ettireceği istiklal yürüyüşüyle geleceğine sahip çıkmaya ve Türkiye’yi Türkiye’den yönetmeye devam edecek…

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …