Anasayfa / Köşe Yazıları / ‘Apolet sökme’nin siyasi anlamı

‘Apolet sökme’nin siyasi anlamı

Muharrem İnce’nin, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya’daki iftar programındaki konuşmasını alkışlaması üzerine başlattığı “apoletini sökerim” polemiği sürüyor. Muharrem İnce “apolet sökme” ısrarından vazgeçmiyor.

Her şeyden önce hatırlatılmalıdır ki; bir cumhurbaşkanının ne şimdiki sistemde, ne de 24 Haziran’dan sonra fiilen başlayacak olan yeni sistemde bir askerin apoletlerini sökme yetkisi vardır. Bu durum ancak yargılamayla ve mahkeme kararıyla mümkündür. Bu duruma rağmen bu üslubun ısrarla sürüyor olmasının ve siyasi bir polemiğe dönüşmesinin rahatsız edici yanları ve şüphesiz nedenleri var.

Muharrem İnce, Korgeneral İsmail Metin Temel’in siyasi bir konuşmayı alkışlamasını yadırgamış olabilir. Bunu da ifade edebilir. Ancak meseleyi “apolet sökmeye” vardırdığı zaman ve bunu bir defa değil birçok kez tekrarlayarak sürdürdüğü zaman bu meseleyi isteyerek kurumsallaştırma çabasının olduğu anlaşılır. Nitekim seçim sürecinde bu konunun ısrarla gündeme getirilmesinde bir siyasi karşılığının ve beklentinin olduğunu görmek gerekir. Apoletleri sökülmeye çalışılan General; 15 Temmuz gecesi FETÖ ihanet şebekesine karşı kahramanca mücadele etmiş, ardından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında büyük rol üstlenmiş, Türk ordusunun kahraman bir mensubudur. Şimdiler de de Kandil’e doğru yürütülen ve giderek çemberin daraldığı operasyonları yöneten komutandır. Siz kahraman bir komutanın apoletlerini sökmeyi kolayca düşünebiliyorsanız, o vakit ne FETÖ’ye, ne de PKK/PYD’ye karşı verilen amansız mücadeledeki rolünü önemsememiş oluyorsunuz. Ayrıca gerek FETÖ’nün, gerekse PKK/PYD terör örgütlerini mutlu eden bir siyasi polemiği başlatmış oluyorsunuz. Bu noktada saptamak gerekir ki; Zeytin Dalı harekatı başladığında Kemal Kılıçdaroğlu’nun , “Afrin’e girmeyin” ısrarı ve ardından partinin üst düzey yöneticilerinin ağzından dökülen; “ÖSO terör örgütüdür”, “PYD,YPG terör örgütü için bizim elimizde bilgi yok”, “Sınırımızda başkası olacağına PYD olsun“ ifadeleriyle, “apolet sökme” çabası siyasi hedef açısından uyum sağlamış durumda.

Tüm bunların siyasi bir beklentiye tekabül ettiğini belirtmek gerekir. Bu noktada esas alınan strateji; cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın kazanmasını engelleyemezsek, Meclis çoğunluğunu yakalamayı hedefleyerek, sistemin kilitlenmesini sağlayıp ülkeyi yeniden seçim sürecine sürüklemektir. Bu hedefi belirleyenler, başarı için HDP’nin barajı geçmesinin gerekliliğini düşünüyorlar ve CHP’den HDP’ye 7 Haziran seçiminde olduğu gibi oy devşirerek, bu tabloyu yakalamanın hevesindeler. CHP’nin HDP açılımı olarak görülmesi gereken bu süreç, CHP’nin seçim beyannamesine de yansımış durumda. AB ajandası üzerinden özerklik vurgusu, Kürt meselesinin tarifinde tercih edilen terminoloji ve yaklaşım tarzı beyannamede HDP esintisini hisssettiriyor. Denilebilir ki, HDP’de bu ülkenin partisi. Keşke öyle olabilseydi. 7 Haziran’daki Türkiyelilik projesi gerçek olsaydı ve Kandil’in vesayetine, PKK’nın organizmasına kesin bir tavırla sırt çevirebilseydi de, terörden, şiddetten, kandan uzaklaşıp siyaset alanında varlığını sürdürebilseydi. Aksine PKK’nın siyasi kanadı olmayı yeğleyerek, hendek terörüne arka çıkarak, aralarında 17 yaşındaki Yasin Börü’nün olduğu 50 masum insanı katledilmesini azmettirerek, terör örgütü elebaşının “heykelini dikeceğiz” diyerek meydan okuyan bir çizginin sivil siyasetle Türkiye’nin bütünlüğüyle bir ilişkisi olamaz. CHP yönetiminin, HDP açılımının dış desteğinin de olacağının düşünülmesi, bu konuda ki hevesi daha da kuvvetlendirmektedir. Kim ne hesap yaparsa yapsın. Bu ülkenin İstiklal meşalesi hiç sönmeyecek, bu toprakların bölünmez bütünlüğü asla zedelenmeyecek, yakında inşAllah küresel sömürü ve terör baronlarının maşalarının yuvası durumundaki Kandil’e de istiklal bayrağı dikilecek. Türkiye sevdalısı kahraman Korgeneral İsmail Metin Temel’in ve onun gibi tüm kahramanların apoletlerine bir kez daha bu millet istiklal sevdasını nakşedecek ve oradan hiçbir kuvvet sökemeyecek…

 

 https://www.aksam.com.tr/yazarlar/prof-dr-yasar-hacisalihoglu/apolet-sokmenin-siyasi-anlami-c2/haber-742161

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …