Anasayfa / Köşe Yazıları / 15 Temmuz’a “Kontrollü darbe” demenin anlamı – Akşam Gazetesi

15 Temmuz’a “Kontrollü darbe” demenin anlamı – Akşam Gazetesi

Ana Muhalefet Partisi’nin Genel Başkanı’nın 15 Temmuz’a ilişkin “kontrollü darbe” nitelemesine, 25.02.2017 tarihli “Referandum Sürecinde FETÖ’nün Motivasyonu” başlıklı bu sütundaki köşe yazımda değinmiş ve bunun FETÖ dili olduğunu ifade ederek, bu anlayışı sorgulamıştım. Bu sorgulamadan yola çıkarak, bu denli temelsiz ve 15 Temmuz gerçeğini zedeleyecek bu tutumdan vazgeçileceğini umut etmiştik. Maalesef, bırakınız tutum değişikliğini 15 Temmuz’un kontrollü darbe söylemini aynı ağız defalarca tekrarlayarak, yaygınlaştırma çabasına girişerek, 16 Nisan halkoylaması sürecinin siyasi tartışması haline getirme gayretine büyük bir üzüntüyle tanık olduk.

Nedir bunun temel nedeni? Nasıl olur da hepimizin gözünün önünde cereyan eden gerçeklere rağmen, 15 Temmuz için ısrarla “kontrollü darbe” denir? Bunun millet iradesiyle tecelli edecek olan bir politik ikbal uğruna tercih edilmesi akıldışılıktır. Çünkü 15 Temmuz’un nasıl bir küresel saldırı olduğu, Türkiye’yi karanlığa, dağılmaya sürüklemeyi amaçlayan nasıl bir kaos planı olduğu, devletin tüm katmanlarına 40 yıldır türlü hile ve aldatma yoluyla sızmış ihanet şebekesinin o gece nasıl bir maşalık görevi üstlendiği millet tarafından çok iyi bilinmektedir.

O millet ki, 15 Temmuz direnişinin öznesi, neferi, şehidi, gazisi olmuş, istiklali ve demokrasisi için canını vermeyi göze almış millet. Bu gerçeğe rağmen nasıl olur da ısrarla 15 Temmuz direnişi karalanır? Nasıl olur da FETÖ dili ve iddiasıyla konuşmaya, propaganda yapmaya devam edilir?

Bu ancak zorunlu bir görevin yerin getirilmesiyle mümkün olabilir. Zira başka türlü izah etmek çok güçtür.

Güçtür çünkü 15 Temmuz’a “kontrollü darbe” demek; FETÖ’ ye bayrak açmaktır, ona cesaret, ona motivasyon kaynağı, ona işaret fişeği olmaktır.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; kripto FETÖ refleksine sahip olmak, aslında “bir FETÖ projesiyim ve diyet borcum var” demektir.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; FETÖ elemanları ve elebaşıyla, Ömer Halisdemir’in ve diğer 248 şehidin katilleriyle, Meclisi bombalayan, halkın üstünden tankları geçirenlerle “aynı görüşteyim, aynı iddiayı taşımaktayım, aynı kulvardayım” demektir.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; Türkiye düşmanlarının elini güçlendirmeye çalışmak, FETÖ ’ye umut olmak, güç ele geçirildiğinde, fırsat bulunduğunda mağdur oldukları iddia edilen FETÖ unsurlarının bıraktıkları konumlara, mevzilere dönmelerine katkı sunmaktır.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; 15 Temmuz demokrasi ve istiklal destanına, bu milletin direniş ruhuna ve Türkiye sevdasına ihanet etmektir.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen, yükselişini durdurmak için her yolu deneyen Türkiye karşıtı, Erdoğan düşmanı, küresel baronlara selam çakmaktır.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; FETÖ’yü ağzına almadan sıfatı olmayan, soyut “tüm darbelere karşı olmak” gibi sahte bir duruşa sığınarak, aslında 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığının üzüntüsünü yaşamaya devam etmektir.

15 Temmuz’a “kontrollü darbe “ demek; 16 Nisan’da FETÖ ile aynı tercihte buluşmak, 15 Temmuz direnişinden sonra 16 Nisan’da yeniden dirilişi durdurabilmenin gayretidir.

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …