Anasayfa / Köşe Yazıları / Yerel seçim gündemine yansıyanlar

Yerel seçim gündemine yansıyanlar

Artık yerel seçim gündeminin harareti içindeyiz. Gündemi belirleyen; partilerin ittifak zeminleri ve belirleyecekleri yerel seçim stratejileri.

Bir yandan temeli kuvvetli ilkelere dayalı olan cumhur ittifakı, diğer yandan eklektik, yan yana duran dönemsel, ayrıntılı ortaklaştırılmış siyaset üretimine dayanmayan millet ittifakı. Aslında millet ittifakının hiçbir şeklide kurumsallaşma iddiası olmadığı gibi, 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra dağılan, bir seçime yönelik gerçekleşmiş birliktelikle sınırlıdır. Bu haliyle cumhur ittifakından çok farklılık gösteren ve dolayısıyla eş değer nitelikte bir ittifak değildir.

Şimdi yerel seçim gündemi içinde yeniden bu zeminlerin hareketlendiğini görüyoruz. Bu arada cumhur ittifakının sağlam temellerini bir parça sarsan gelişmelerde yaşanmadı değil. Öğrenci andı, şartlı ceza indirimi yasa teklifi konularında farklı yaklaşımların yaşanması, yerel seçim ittifakının yapılmayacağı kararına zemin hazırlamıştır.

Bu arada cumhur ittifakının varlığından rahatsız olan birbirinden farklı ama aynı amaca hizmet edenler son derece sinsice, iki parti arasındaki uyumu bozabilmek için yaşananları puslu havaya dönüştürmenin gayretiyle, meseleyi köpürterek, suni bir tartışmanın atmosferini hazırlamışlar ve bu noktadan hareketle değer, kimlik, sıfat, kavram tartışmalarıyla hiç kimseye fayda temin etmeyecek bir süreci arzulamışlardır.

Tıpkı 28 Şubat dönemindeki yol ve yöntemler, benzer yaklaşımlar, ülkenin ve milletin birlik ruhunu hedef almıştır. Milletin milli ve manevi değerlerini zedelemeye yönelik, ortak inanç ve kültür değerlerimizi ayrıştırmaya dayalı bir havayı yeniden yayabilmek ve cumhur ittifakının zedelenmesi ve hatta dağılmasına yol açacak bir senaryoyu devreye sokmuşlardır. Özellikle kökü tam olarak kurutulamamış kripto FETÖ mensuplarının bu noktadaki rolü unutulmamalıdır.

Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesi ve MHP lideri Bahçeli’nin sorumluluk anlayışı devreye girerek, oluşturulmak istenen puslu havayı engelleyerek, yeniden temeli ortak değerlere dayalı olan ittifakın oluşum kodları, ruhu ve anlayışı tazelemiştir. Şimdi yeniden yerel seçim ittifakının usul ve esasları üzerinde mutabık kalınması arifesindeler.

Her iki lider de çok iyi bilmektedir ki; herhangi bir ölçekteki belediye başkanlığı koltuğunun öneminden çok elzem olan bu ülkenin sürmekte olan istiklal yürüyüşünün kararlılığıdır. Bu noktada gerektiğinde fedakarlık yapabilmenin gerekliliğini, her iki lider de diri ve canlı tutmaktadır. Mesele memleket meselesidir. Mesele Yenikapı ruhunun, istiklal meşalesinin, 15 Temmuz direnişinin bilincini, inancını, kararlığını diri, canlı tutmaktır.

Diğer taraftan CHP- İYİ Parti liderlerinin bir araya gelerek, yerel seçim işbirliği arayışları da gündemdedir. Bu seçimde de 24 Haziran’da olduğu gibi doğrudan AK Parti’nin kaybetmesine dayalı, ondan oy devşirmeyi sağlayabilecek adaylar peşindeler. Özellikle CHP’de bu durum parti politikaları, partililerin adaylık beklentilerini geri plana itiyor. Parti içi liderlik yarışının sürmesi, parti içi dengeleri seçim kazanmaktan öte, parti genel başkanlığının korunması refleksinin ağır basması uzunca bir süredir, CHP’de fikir fukaralaşmasına yol açıyor.

Yerel seçim adaylarının belirlenmesinde bırakınız ön seçimi, tahammül yoklaması bile yapamayan bir durumla karşı karşıya kalıyor. Zira potansiyel genel başkan taliplisi Muharrem İnce’nin varlığı, mevcut genel başkanın aday belirlemede öncelikli kaygılarına dönüşüyor. Bu haliyle CHP epeydir seçim süreçlerinde belirginleşen bir biçimde siyaseten ve fikirle kuvvetlenen bir oyun kuruculuktan çok, oyun bozmaya dayalı bir anlayışın içindedir. Bu durum aslında giderek hırsın, bir türlü başarılı olunamamanın hırçınlığın yansıması olarak sadece yapılan iyi kötü her şeyin doğru, yanlış demeden yıpratıcı eleştirisi, belki farkında olunmadan “haddini aşan zıddına dönüşür” misali, Türkiye karşıtlarının yıpratıcı karalama çizgisine itiyor. 15 Temmuz’a kontrollü darbe, tiyatro karalamasında olduğu gibi.

Alın terinin, sabrın, özverinin, erdemin, dürüstlüğün, saygınlığın simgesi öğretmenlerimizin günü kutlu olsun…

Önerilen Haber

Güçlendirilmiş Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Sistemi ve Paralel Kabine

72 saatlik gelgitli kriz sonrası 6’lı masanın geçiş sürecinin yol haritası ortaya kondu. 12 maddelik …