Anasayfa / Köşe Yazıları / PKK’nın vesayetiyle siyaseti kirletenler

PKK’nın vesayetiyle siyaseti kirletenler

HDP, Edirne ve Hakkari’den yürüyüş kararı almış. Yapmak istedikleri; “darbeye karşı demokrasi” yürüyüşüymüş. Yine maskeler ellerinde. Yine demokrasi, barış adalet gibi kıymetli kavramların arkasına gizlenerek, bildiklerini okumanın peşindeler.

HDP’ li iki milletvekilinin, vekilliklerinin düşürülmesini gerekçelendirerek, yapmak istedikleri yine siyaset alanını kullanarak, PKK terör örgütünün varlığını ve üzerlerindeki vesayetini yok sayılmasını, sağlatabilmek. HDP’ yi yönetenleri yönetenler, her seferinde siyasi alanı bu yolla kullanmanın peşindeler.

HDP Eş Başkanlarından biri, birkaç gün önce bir TV kanalına konuk oldu. Ona yöneltilen PKK terör örgütü müdür? Sorusuna her zaman olduğu gibi açık bir cevap asla vermedi. Kimi tutuklu milletvekillerinin yakın geçmişte söz ettikleri; “PKK sizi tükürüğünde boğar”, “o keleşi size çevirmesini iyi biliriz”gibi alçakça sarf edilmiş sözler içinde; “bağlamından kopartılmış, bütününe bakıldığında bu anlamlar çıkmaz” diyerek savundu. Kürt Sorunu nedir sorusuna da net cevap vermeyerek, 35 yıldır anlamayanların bu soruyu onlara sormamaları gerektiğini söyledi. Devamında ise; “silah meselesi, etnik unsur, kimlik” gibi vurgularda bulundu.

Oysa her şey çok açık. Türkiye 1990’ların Türkiye’si değildir. İnkarcı hiçbir politika ve tutum yoktur. Kürt kimliğine ilişkin inkar ve yasaklar geride kalmıştır. Siyaset alanı için imkanlar artmış, güvenceler geçmişle kıyaslanmayacak seviyeye çıkmıştır. AK Parti iktidarlarının cesaretle üzerine giderek bu meseleleri çözdüğü aşikardır.

Üstüne üstlük üzerinde çok tartışılan çözüm süreci de; küresel terör ve sömürü baronlarının oyununu bozabilmek için, bu toprakların çocuklarını emperyalist projelerine hizmetinde yok olmamaları için, Annelerin yüzlerini güldürebilmek için yerli bir proje olarak devreye sokulmuş ama küresel terör baronları sonunda bu durumdan çok rahatsız olarak süreci baltalamıştır.

Kısacası terörü durdurabilmek için her yol denenmiş, her türlü çaba sarf edilmiştir. PKK terör örgütünün geçmişte kullanmaya çalıştığı gerekçelerde ortada yoktur. Ama terörü durmamıştır. Suriye’deki gelişmelerle iç içe geçerek, küresel güçlerin piyonluğunu daha da derinleştirmiş, Suriye’nin parçalanmasında rol üstlenerek, bölgenin ABD-İsrail çıkarlarına göre yeniden düzenlenmesinde mızrak ucu olmuştur.

Suriye’deki bu şer iklimini Türkiye’ye de taşımak için, HDP ve PKK büyük çaba sarf etmiştir. Hendek terörü bu hedefin ürünüdür. Söz de kantonlar oluşturarak, Suriye’nin kuzeyinde ABD patronluğunda, kurulmak istenen garnizon devletçiğinin bir uzantısı haline getirmek bu hedefin şer içeriğidir. Ama başaramadılar.

Türkiye bir yandan FETÖ belasıyla uğraşırken, diğer yandan PKK/PYD-YPG terörüyle mücadele ederek, Suriye’nin ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünün korunmasında büyük mücadele verdi ve aynı kararlıkla vermeye devam ediyor. Ancak siyasi alanda PKK’nın gayreti de sürüyor. HDP eliyle kendisinin (PKK) meşrulaştırılmasını, olağanlaştırılmasını istiyor. Dosyaları olan, suça bulaşmış olan isimlerden siyasi temsiliyet elde etmeye çalışıyor. Bu isimlerin, davaları sonuçlandığında ve hukukun gereği yapıldığında HDP eliyle sözde hukuk ve demokrasi maskeleri devreye giriyor.

Bu kirli oyuna daha fazla seyirci kalınamaz. Siyaset kurumunun devreye girmesi gerekir. Yüreği zihni bu topraklara bağlı olan her aydının, yazar, çizerin, akademisyenin, kanaat önderlerinin ve tabi ki başta tüm siyasilerin ve siyasi partilerin harekete geçerek, PKK’nın siyasi uzantısı olmaktan vazgeçmeyen HDP’yi siyaseten alanı dar etmeleri gerekir. Fikirle, siyaset üreterek bu noktada üzerlerine düşeni yapmaları gerekir. Kolaycılığa kaçmadan, HDP üzerinden oy devşirme hevesini terk ederek, seçmen için, oy için kendilerinin doğru adres olduklarını fikirle, siyasetle ortaya koymaları gerekir.

Özellikle siyasi partilere bir çağrı olarak defalarca ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz; Diyarbakır Annelerinin HDP’ nin maskesini düşüren, PKK ile bütünleşen rolünü açığa çıkaran evlat nöbetleriyle işe başlayın ve onların acılı yüreklerinden dökülen tüm gerçeklere sahip çıkın. Çıkın ki, tüm maskeliler, ikiyüzlüler ve daha kötüsü demokrasi, adalet, insan hakları, barış gibi kavram ve değerleri kurşunlayanların oyunu bozulsun.

Siz de kazanın, Türkiye de kazansın…  

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …