Anasayfa / Köşe Yazıları / Orman saldırılarından çıkar devşirmeye çalışanlar

Orman saldırılarından çıkar devşirmeye çalışanlar

Ormanlarımız ve yakınındaki tüm yerleşim alanları açık bir saldırı altında. Ciğerimizi dağlayan görüntülerle baş başayız. Aynı zaman dilimi içinde 21 şehirde 41 yerde ormanların yanması, kolayca doğal nedenlere bağlanamaz. Esasen orman yangınlarının çok büyük bölümü insan eliyle gerçekleşir.

Görünen odur ki; yangınların çıkış şekli, sayısı, zamanlaması, yaygınlığı ve ardından başlatılan provokatif tutum kundaklama durumunu kuvvetlendiriyor.

Geniş çaplı soruşturma süreci başlatılmıştır. Bazı şüpheliler gözaltına alınmış durumda. İzmir, Bursa ve Manisa’da orman yakmak için keşif yaptığı belirlenen 2 PKK terör örgütü elemanı Manisa Turgutlu’da yakalandı. Manavgat’ta da 2 kişi gözaltına alındı.

Bu arada Polatlı Füze Komutanlığı’ndaki ormanlık alanda yangın çıkaran ve yakalanan bir kişinin ise sorgusu sürüyor. Zanlının, 13 gün önce de aynı yeri yakmaya çalışması, PKK yanlısı paylaşımlarda bulunması terör örgütünün ormanlara yönelik terör saldırılarına yenilerinin eklenmesi çabasını ortaya koyuyor.

Bilindiği gibi PKK terör örgütünün oluşturduğu ve adına “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” dedikleri bir terör grubu var. Bir süredir bu terör grubuna PKK elebaşları tarafından verilen talimatlarla orman yangınları çıkartılıyor.

PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan, teröristlere çağrı yaparak; “2-3 genç bir araya gelerek eylem yapabilir. ‘Silahımız yoktur’ diyebilirler. Silahları çakmak ve kibrittir. Bir ormanı yakmak için cephaneye gerek yok, bir kibrit yeter” demişti.

Ekim ayında da Hatay’da 3 ayrı noktada PKK’nın üstlendiği yangınlar yaşanmıştı. Bu yangınlardan sonra da, “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” adlı PKK terör grubu sosyal medyada sevinç çığlıkları atmıştılar. Yakalananların sorgulamaları ve hazırlanan iddianameye yansıyanlardan bir kez daha anlaşılıyor ki, PKK terör örgütü ormanlara yönelik terör saldırılarına bel bağlamış durumda.

Türkiye’yi hedef alan tüm şer unsurları, bu kirli, alçakça çabadan çıkar devşirmenin ve katkı sunmanın gayretindeler. Ormanların uğradığı saldırılarla, onlar da özellikle sosyal medyada pozisyon alarak, şer çabalarına girişmişler durumdalar.

Sosyal medya üzerinden kışkırtıcı etkinliklerde bulunarak, toplumsal kriz çıkarmanın çabasındalar. Bu noktada yine en önemli yöntemleri yalana sarılmak. Yalanlarla sahne alarak, gerçeği perdelemeye, yalanın dolaşım hızına yaslanarak, zihinleri bulandırmaya çalıştıklarına tanık oluyoruz.

Yine hedefe doğrudan Cumhurbaşkanını ve ilgili bakanları almış durumdalar. PKK terörün orman terörünü hiç hesaba katmadan, bu noktada en ufak bir şüphe kırıntısını dahi taşımadan, yalan yanlış bilgilerle doğrudan hükümeti hedef almış olmaları, hedef şaşırtma çabası olarak dikkat çekiyor.

Yalanın hızına ve çekiciliğine yaslananlar, gerçeğin eninde sonunda tokadı yemekten kurtulamayacaklar ama en acısı buna çok alıştılar ve yine devam edecekler.

Yazık…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …