Anasayfa / Köşe Yazıları / Kentsel dönüşümün önemi ve Esenler örneği

Kentsel dönüşümün önemi ve Esenler örneği

Yerel seçim sürecinde enine boyuna irdelenmesi gereken en önemli konu kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde hayata geçmesidir. Bugüne değin şehirlerimizin yaşadığı tüm sorunların üstesinden gelebilecek tek yol, kentsel dönüşümün en doğru biçimde uygulanmasıdır. Kentsel dönüşüm sistemi, şehirlerimiz için bir şanstır ve bu şansı çok iyi değerlendirmek zorundayız.

Kentsel dönüşüm; şehirlerimizin sorunlarından topyekun arınmasının, şehirlerin yoğunluk baskısından, taşıyamayacağı yükün altında ezilmekten kurtulmasının, şehirlerin karakterlerinin kimliklerinin yeniden canlanmalarının, soluk alabilmelerinin, yeşili artan, sosyal donatılarına kavuşabilen, şehirsel fonksiyonlarını doğal sınırlarında tutabilmelerinin, doymak bilmeyen mülkiyetçi baskısından sıyrılabilmelerinin, rantın hakimiyetine yenilmeyen şehirlerin yeniden şahsiyet kazanabilmelerinin yoludur, yöntemidir.

Kentsel dönüşüm; tüm bunların teknik olarak yapılabilmesine imkan tanıyan bir sistemdir. Yeter ki, doğru bir biçimde uygulanabilsin ve yeter ki, o şehrin yaşayanları olarak bizler kentsel dönüşümden beklentimizi yukarıda sıraladığımız temel hususlarla sınırlayalım. Yoksa kentsel dönüşümü; yeniden daha fazla rant elde etmenin aracısı haline getirirsek, yine yoğunluk artırıcı bir iklimin esiri durumuna düşer ve ne derde derman olur, ne sorunlara çözüm olur, böylece de amacından tamamen sapmış olur.

Bu noktada bugüne değin başarılı sonuçlar üretmiş örneklere değinmek gerekir. Esenler Belediyesi’nin bugüne değin aldığı mesafe ve tamamlandığında ortaya çıkacak olan nihai sonuç, kentsel dönüşümden samimi beklentilerimizi karşılayan örnek bir birikimdir. Esenler’de, bugüne değin yaklaşık 45 bin konutun dönüşümü tamamlanarak, oturulmaya başlanmıştır. Yeni hedef; önümüzdeki 5 yılda 50 bin konutun dönüştürülmesidir. Esenler’de dönüşmeyi bekleyen 50 bin konut bulunmaktadır.

Artan kentsel dönüşüm faaliyetleri, ulaşım ve donatı yatırımları sonucunda, Esenler genelindeki gayrimenkullerin değeri ise son 4 yılda ortalama % 200 oranında artış göstermiş durumda. Esenler, konumu ve ulaşım bağlantıları açısından büyük avantaj taşıması, yapımı devam eden ve planlanan metro hatları ile bölgede yapılan Millet Bahçeleri, hastane, eğitim vadileri, spor vadileri gibi büyük yatırımlar da bu artışta pay sahibi olan diğer etkenler olmuş.

Esenler’in kentsel dönüşüm alanında 2.5 milyon m2 büyüklüğüyle dünyanın en büyük park alanı, “Millet Bahçesi” tasarımı olarak hayata geçecek. Böylece şu anda Esenler’ in 335 bin metrekare olan park ve yeşil alanı 6.8 milyon metrekareye çıkacak. Yani yaklaşık 20 kat artacak. Bu durum; kentsel dönüşümün, doğru, kararlı, başarılı bir şekilde uygulandığında elde edilebilecek başarının göstergesidir.

Boşluksuz ve nefessiz kalan Esenler’den, yeni çehresiyle soluk alan yepyeni bir Esenler doğacak. Esenler Belediye Başkanı Dr. M. Tevfik Göksu’yu tebrik ediyoruz.

Bu örnek kentsel dönüşüm pratiği, başkaları için rehber olabilecek, modellenebilecek niteliktedir. Unutmayalım ki, başkalarının deneyimlerinden yararlanmak maliyetsiz, zahmetsiz en akılcı yoldur.

Önerilen Haber

Siyasette “Normalleşme” diyenler ve olması gerekenler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme talebiyle başlayan siyasette yumuşama veya normalleşme sürecinin …