Anasayfa / Köşe Yazıları / Katar oyunu (Akşam Gazetesi)

Katar oyunu (Akşam Gazetesi)

Katar üzerinden hakikatlerin üzerine çekilen sis perdesiyle küresel baronların senaryolarıyla kuklalar eliyle Ortadoğu’da yine bir oyun sergileniyor. Tarihsel hesaplaşmalarıyla güncel çıkar hesaplarıyla bölgenin geleceğine yeni düşmanlıklar ekecek yeni bir şer atmosferi üretiliyor. Müslümanların temsil ettikleri ortak inancın, kültürün, kardeşlik hukukunun zedelenmesi adına sadece Sünni-Şii bloklaşmasıyla yetinilmeyerek, Sünni bloğunda ayrıştırılması için azami çaba sergileniyor. Bölgenin petrol-doğalgaz oyuncularının ellerindeki enerji kartı, uzaktan kumandayla küresel baronların kuklaları marifetiyle istenildiği gibi oynanıyor. Katar oyunu bu zeminde planlanıyor ve sahneye konuyor. Arka planda Türkiye de yer alıyor. Katar oyunun karanlık hesaplarında Türkiye’ye de fatura çıksın isteniyor. Sonuçta ortada bir oyun sergileniyor. Oyunun gerekçelerine hepimizin inanması isteniyor.

Bu noktada görmek gerekir ki, Katar oyunu; Ortadoğu’da kukla rejimler eliyle yürütülen demokrasi dışı atmosferin yerleşik hale gelmesine yöneliktir. Katar üzerinden oynanan oyun; bölge için halkın özgür iradesine dayanan adaletin tesisini sağlayabilecek bir demokrasi umudunun Kaf Dağı’nın ötesine hapsetme çabasıdır. Katar oyunu; Tunus’ta başlayıp Mısır’la boyutlanan Arap isyanlarıyla bölgenin kukla rejimleri ve diktatörlerini hedef alan halk hareketlerine karşı kuklaların küresel efendilerinden aldıkları cesaretle ömürlerini uzatma gayretidir.

Katar oyunu; Mısır’da Mübarek saltanatının sona ermesiyle İhvan’ın seçime girmesi halk desteğiyle seçimi kazanıp iktidar olmasından, İslam ile demokrasinin birlikte yaşayacağına, hem hal olacağına dair bir sürecin yapılanmasından rahatsızlık duyanların tasarımdır. Katar oyunu; Mısır’da anti-demokratik biçimde, darbeyle zor kullanarak, kan akıtarak, İhvan’ın iktidardan indirilmesine göz yumanların, destek olanların, bizatihi bu zorbalığı yapanların İhvan’ın şiddete bulaşmadığını bile bile oynakları terör oyunudur.

Katar oyunu; her zaman kolayca terörle, terör örgütleriyle temas kurmaktan geri durmayanların küresel baronlarla yaptığı trajikomik terör dansıdır. Katar oyunu; bölge halklarının mezhep ve etnik farklılıklarına yönelik yeni bir düşmanlaştırma projesini sahaya sürme gayretidir. Türkiye’nin Davos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “one minute” çıkışından bugüne bölgenin tüm mazlum halklarına umut olma gücünü kırma çabasıdır. Bölgedeki halkların demokratik taleplerini, özgürlük arayışlarını, kendi topraklarına, zengin kaynaklarına sahip çıkma iradelerini kırma, zayıflatma, darbe zorbalıklarına meşruiyet kazandırabilme gayretidir. Katar oyunu; yüz yıl önce İngiltere’nin Osmanlı’ya karşı Arapları kışkırtma çabasına o zaman direnen ve daima Osmanlı’nın yanında yer alan Katar’ın bugün de bu tarihsel refleksi göstermesinden rahatsız olanların tezgahıdır.

Katar oyunu; küresel baronların kuklaları eliyle kuklalarını da kapsayarak “ölümü gösterip sıtmaya razı etme” oyununu sahneye sürmesidir.

Katar oyunu; DEAŞ terör örgütü gerekçesiyle ülkelerin sınırlarıyla, topraklarıyla, kaynaklarıyla, insanlarıyla, bugünüyle, yarınıyla oynayabilme cüretidir. Bu oyunu da bundan sonraki her emperyalist oyunu ve tezgahı da bozabilmenin tek şartı ise İslam coğrafyasının fitne fesattan arındırılarak, tüm kuklalardan kurtularak kendi kaynaklarına, topraklarına, zenginliklerine sahip çıkabilecek, hakkı, hukuku, adaleti tesis edecek büyük bir uyanışın başlamasıdır.

Aslında sadece İslam coğrafyasının değil, tüm dünyanın umudu bu uyanıştadır…

Önerilen Haber

Dağılmış masanın ve ‘sırttaki hançerlerin’ seçim yansımaları

Yerel seçim gündemi, partilerin adaylarını açıklamalarına odaklanmış olarak seyrini sürdürüyor. Cumhur ittifakının adaylarının çok büyük …