Anasayfa / Köşe Yazıları / HDP’nin yükünü taşıyamayanlar

HDP’nin yükünü taşıyamayanlar

Siyasette ittifaklar üzerinden tartışma olanca yoğunluğuyla eksilmeden sürüyor. Tartışmanın odağında HDP ile ilişkilerin geldiği boyut oluşturuyor.

Esasen bu tartışma; Millet İttifakı’nın resmi bileşenlerinin yani CHP ve İyi Parti’nin(İP) HDP ile seçim süreçlerine dayalı olarak HDP ile ilişkilendirilmelerine dayanıyor.

İyi Parti Genel başkanı Meral Akşener’e bir tv programında yöneltilen “İYİ Parti HDP’yi nereye konumlandırıyor?” sorusuna verdiği; “PKK, terör örgütünün yanına konumlandırıyor” cevabı üzerine HDP’li Sırrı Süreyya Önder de, “Bize aracı gönderen bir siyasi parti bugün bize koordinat biçemez. İYİ Parti’yi kastediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından İyi Parti temsilcilerinden sert açıklamalarla bu beyan yalanlandı ama tartışma bitmedi. Karşılıklı atışmalar devam etti. Sonuçta ortada bir gerçek var ki o da; son yerel seçimde HDP, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Aydın, Hatay, Mersin, Antalya ve Adıyaman da gibi illerde aday çıkarmayarak Millet İttifakının adaylarını desteklemesidir. Seçim sürecinde bu ilişki tüm taraflar açısından titizlikle korunup, kollanarak biçimlendirildi. Resmi ittifaklarda yer almayan HDP, ittifakın resmi olmayan, perde gerisindeki paydaşı olarak pozisyon aldı. Bu durumu; özellikle seçim sonrası kendilerinin hiçbir resmi talebi olmadan, tek taraflı HDP’nin kararı olarak niteleyen Millet İttifakı’nın paydaşlarına yönelik zaman zaman HDP sözcülerinden sitemli, sert açıklamaların geldiğine tanık olduk ve olmaya devam ediyoruz. Mesela TBMM’de HDP’li ve İyi parti milletvekilleri arasında çıkan tartışmada HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan; “İyi Parti, size söylüyorum; size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP ile yaptığınız ittifakta HDP’li oyların etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?” dedi.

Şimdilerde de HDP’li Sırrı Sakık; “ CHP’li belediye başkanlarına sesleniyorum; Kürtlerden oy isteyip zafer çıkartmaya varsanız, Kürtlerin iradesine kayyum atandığında susamazsınız!” diye çağrı yapıyor.

HDP’yi yönetenlerin bu tür beklentilerinin eksilmeyeceği, aksine daha da artarak devam edeceği aşikardır. Zira HDP’nin ideolojik yükünü üstlenmeye razı olanların mahcubiyeti, HDP’yi yönetenleri rahatsız etmektedir. Aslında demektedirler ki; bizimle ürkek, üzeri örtülü mahcubiyet taşıyan işbirliği, yakınlaşma modelinden vazgeçin artık. Açık olun ve bizim sayemizde elde ettiğiniz kazanımların karşılığını siyaseten gösterin. HDP’nin bu noktadaki beklentileri şaşırtıcı değildir. Zira HDP’nin ağır ideolojik yükünü taşımaya razı olan özellikle büyükşehir belediye başkanlarının odağında bu yük, bilhassa CHP’nin sırtındadır. Millet İttifakı’nın diğer ortağını zorlayan hususta HDP ile hiçbir şekilde kimya uyumu olmamasına rağmen seçim sürecinin cezbedici aritmetiğinin çekiciliğidir. Doğrudan olmasa da daha çok CHP üzerinden yansıyan oy katkısı, siyasi parti pragmatizmi içinde kolay reddedilebilecek bir şey değildir. Bu durum Cumhur İttifakı’nın daha sağlam bir zeminde yol alıyor olmasının bir yansıması olarak, Millet İttifakı’nın en önemli zaafıdır. Bu durum, ne kadar daha sürdürülebilir zaman gösterecek. Zor olduğu kesin. Aslında HDP meselesinde her iki parti için çıkış noktası var. Bu nokta; belki biraz zahmetli ama kimyalarıyla uyumlu olan yoldur. O da; PKK terör örgütüyle bağını hiçbir zaman inkar etmeyen HDP’nin yönetimiyle değil, onlara oy veren seçmen ile hemhal olup, onların gönlünde, yüreğinde, zihninde yer tutarak seçmenle işbirliği yapmaktır. Onların umudu olmaktır. Onların tercih adresi olmaktır.

Bunun için ise fikir üretmek, politika üretmek gerekir. Zaman ister, sabretmek gerekir. Gayret ister, emek vermek gerekir. Tüm bunlar için aylardır HDP binası önünde evlat nöbeti tutan Diyarbakır Annelerine gitmek gerekir. Onların derdine ortak olmak, onlarla dayanışma içinde olmak gerekir. HDP binalarının, teröre bulaştırmak için PKK’ya çocuk devşirme merkezleri gibi nasıl çalıştıklarını yerinde, yüreği yanan annelerden dinlemek gerekir ve siyaseten gereğini yüreklice yapmak gerekir. 

Önerilen Haber

Kılıçdaroğlu’nun milliyetçilik sınavı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2.turuna günler kala Kemal Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi oylara yönelmek istediği için söylem değişikliğine gittiği …